چای نه تنها در آب و هوای گرم، بلکه در ارتفاعاتی به بلندی 2100 متر از سطح دریا نیز رشد می کند. بهترین چای ها را می ‌توان در ارتفاعات یافت؛ جایی که برگ های آنها به آرامی رشد می‌ کنند و طعم بهتری دارند. با توجه به ارتفاعی که چای در آن می ‌روید، بین دو سال و نیم تا پنج سال طول می ‌کشد تا برگ های تازه چای برای چیده شدن آماده شوند.

چای نه تنها در آب و هوای گرم، بلکه در ارتفاعاتی به بلندی 2100 متر از سطح دریا نیز رشد می کند. بهترین چای ها را می ‌توان در ارتفاعات یافت؛ جایی که برگ های آنها به آرامی رشد می‌ کنند و طعم بهتری دارند. با توجه به ارتفاعی که چای در آن می ‌روید، بین دو سال و نیم تا پنج سال طول می ‌کشد تا برگ های تازه چای برای چیده شدن آماده شوند.

چای برگ های فراوانی دارد و گل های آن بسیار شبیه گل های کاملیا هستند اما تنها برگ های جوان و کوچک آن برای مصرف چیده می ‌شوند. در مناطق کم ارتفاع، جوانه زدن چای هر هفته صورت می‌ گیرد ولی در ارتفاعات بالا، هفته ‌ها طول می ‌کشد!

 

خواص چای سبز:

حدود 30٪ از وزن برگ چای سبز از فلاونویید تشکیل شده که برای سلامتی بسیار مفید است. به گفته محققان، خواص چای سبز به میزان مصرف آن، بستگی دارد. بیشترین مصرف چای سبز در کشورهای آسیایی است؛ حدود 3 فنجان در روز! این میزان حدود 240 - 320 میلی گرم از پلی فنول بدن را تأمین می کند.

احتمال ابتلا به انواع بیماری ها مانند بیماری های باکتریایی و یا عفونت های سخت، بیماری های استخوانی، بیماری هایی نظیر سرطان، سکته و بیماری های قلبی - عروقی در افرادی که به صورت روزانه چای سبز مصرف می کنند، کاهش می یابد.

یکی دیگر از فواید چای سبز، کاهش مرگ و میر ناشی از هر نوع بیماری به خصوص بیماری قلبی - عروقی است. در مطالعه ‌ای در سال 2006، محققان دریافتند که چای از هر نوشیدنی دیگری حتی آب خالص، برای سلامتی مفیدتر است زیرا چای نه تنها مانند آب خالص، بدن را هیدراته (آبرسانی) می کند، بلکه سرشار از پلی فنول هایی است که از بیماری های قلبی جلوگیری می ‌کنند.

در سال 1994 در ژاپن، تحقیقی روی 40.530 فرد 40 تا 79 سال انجام شد که به مدت 11 سال به طول انجامید. در گروه انتخاب شده 80٪ از افراد روزانه حدود 3 فنجان چای سبز مصرف می کردند. مشاهده شد احتمال مرگ به دلیل بیماری به خصوص بیماری های قلبی - عروقی در افرادی که در روز 5 فنجان چای سبز می ‌نوشیدند،‌ در مقایسه با افرادی که 1 فنجان چای می ‌نوشیدند، کمتر بود. همچنین، این تحقیق نشان داد که تأثیر چای سبز بر زنان بیشتر از مردان است.

در مطالعه دیگری، زنانی که چای سبز مصرف می ‌کردند را با آنهایی که چای سبز مصرف نمی ‌کردند مقایسه کردند؛ مشاهده شد که احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی که چای سبز مصرف می کردند، 22٪ کمتر از سایرین است.

 

 

1. جلوگیری از گرفتگی رگ ها:

در ژاپن طی مطالعاتی جداگانه درباره چای سبز به این نتیجه رسیدند که احتمال گرفتگی رگ ها در افرادی که در روز 5 فنجان یا بیشتر چای سبز می ‌نوشند، 16٪ کمتر است.

میزان رادیکال های آزاد در رگ ها در ابتلا به بیماری های قلبی - عروقی مؤثر هستند. آخرین تحقیقات نشان داده ‌اند که کاتچین های موجود در چای سبز از درگیر شدن آنزیم ها در تولید رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند.

همچنین، مشاهده کردند که چای سبز با کاهش کلسترول بد (LDL)، تری گلیسرید،‌ پراکسیداسیون لیپیدی (رادیکال های آزادی که باعث تخریب کلسترول بد و چربی ها می ‌شوند) و فیبرینوژن (پروتئینی که در خون وجود دارد و باعث لخته شدن خون می‌ شود)، خطر گرفتگی رگ ها را کاهش می ‌دهد و باعث می ‌شود میزان کلسترول خوب بیشتر از کلسترول بد باشد.

 

2. تأثیر چای سبز بر افراد مبتلا به تری گلیسرید:

تحقیقات نشان داده ‌اند که مصرف چای سبز برای سلامت قلب افرادی که تری گلیسرید بالا دارند بسیار مفید است. کاتچین های موجود در چای سبز که با میزان مصرف آن نسبت مستقیم دارند (dose-dependently)، از فعالیت لیپاز پانکراس جلوگیری می کنند (آنزیمی که توسط پانکراس ترشح می ‌شود و چربی ها را هضم می کند.) در نتیجه، شکستن چربی ها و تبدیل شدن آنها به تری گلیسرید بسیار آهسته صورت می گیرد و سرعت افزایش تری گلیسرید در خون بعد از صرف غذا، کاهش می یابد.

 

3. رقیق شدن خون و جلوگیری از لخته شدن آن:

کاتچین های موجود در چای سبز از تشکیل مواد التهابی جلوگیری کرده، باعث رقیق شدن خون و مانع از لخته شدن خون می‌ شوند؛ این مواد التهابی از اسیدهای امگا 6 به وجود آمده اند و در گوشت و سبزیجات روغنی غیرقابل اشباع نظیر ذرت و روغن سویا یافت می ‌شوند.

 

4. به حداقل رساندن میزان صدمات وارد شده به مغز و قلب:

طبق بررسی های انجام شده، چای سبز نه تنها تعداد سلول های مرده قلب و مغز را بعد از حمله قلبی و یا سکته مغزی کاهش می ‌دهد، بلکه یکی از ترکیبات آن به نام اپی گالو کاتچین گالات  (EGCG)در تسریع بهبودی بعد از سکته و حمله قلبی مؤثر است؛ به نظر می ‌رسد این ترکیب عامل اصلی خواص چای سبز است.