این روزها عموم مردم در زندگی روزانه خود با انواع استرس مواجه هستند؛ علاوه بر داروهایی که برای آرامش روح و روان تجویز می شوند، استفاده از برخی دستورالعمل ‌های طب سنتی و مصرف نوشیدنی‌ هایی که در طب قدیم بر استفاده از آنان تأکید شده نیز می‌ توانند آرامش را به ارمغان بیاورند.

این روزها عموم مردم در زندگی روزانه خود با انواع استرس مواجه هستند؛ علاوه بر داروهایی که برای آرامش روح و روان تجویز می شوند، استفاده از برخی دستورالعمل ‌های طب سنتی و مصرف نوشیدنی‌ هایی که در طب قدیم بر استفاده از آنان تأکید شده نیز می‌ توانند آرامش را به ارمغان بیاورند. به عنوان مثال در بسیاری از کتب طب کهن و طب اسلامی، به استفاده از گلاب و بوئیدن آن در مجالس عزا و ختم تأکید شده است؛ با بررسی‌ های علمی صورت ‌گرفته مشخص شد که گلاب ‌غم ‌زدا و آرامش بخش است.

 

در ادامه، به چند نوشیدنی آرامش‌ بخش اشاره می‌ کنیم:

 

1. دمنوش نعناع:

نعناع گیاهی است که به فراوانی در طبیعت یافت می شود و مصرف آن قدمتی چند هزار ساله دارد. مصرف روزانه یک لیوان شربت نعناع یا دمنوش آن، نه تنها خواص دارویی فراوانی دارد، بلکه باعث آرامش اعصاب هم می شود.

 

2. دمنوش بابونه و شیر:

وقتی مضطرب هستید، می توانید از ترکیب دمنوش بابونه با شیر استفاده کنید زیرا برای کاهش عصبانیت و اضطراب بسیار توصیه شده است.

 

3. آب ولرم و لیمو:

ترکیب آب ولرم و لیمو برای رسیدن به تمرکز و آرامش معجزه می‌ کند. با کاهش آب بدن که البته دلایل فراوانی دارد، میزان استرس بالا رفته و تمرکز کاهش پیدا می کند. مقداری آب ولرم را با آب یک عدد لیموی تازه مخلوط کنید تا ضمن رفع خستگی ذهن، فعالیت مغز را برای انجام کارهایی که نیازمند تمرکز است بهبود بخشد.

 

4. دمنوش چای زعفران:

زعفران، طبیعتی گرم و خشک دارد؛ شادی بخش و خنده ‌آور، تقویت کننده قلب، تحریک کننده قوای مغز، شستشودهنده کلیه، تقویت ‌کننده معده، ضدسرفه، خلط آور و ضد پوسیدگی دندان است.

می ‌توانید در چای یا شربت خود به اندازه یک یا دو پَر زعفران بیاندازید تا علاوه بر خوشرنگ شدن، از خواص آن هم بهره مند شوید.

 

5. گلاب:

شاید بتوان به نوشیدنی گلاب به عنوان یکی از بهترین نوشیدنی ‌ها برای رسیدن به آرامش و زدودن غم اشاره کرد. بهترین شیوه مصرف گلاب، همان اضافه کردن گلاب به انواع نوشیدنی ‌هاست. ضمن آنکه می ‌توانید شب هنگام و موقع خوابیدن، با یک قاشق گلاب صورت خود را شستشو دهید که علاوه بر خاصیت آرامش ‌بخشی، برای تازگی و طراوت پوست هم مفید است.

 

6. آب آلبالو و گیلاس:

اگر کلافه و بی قرار هستید و نمی توانید بخوابید، کمی آب آلبالو یا گیلاس بنوشید. بررسی های انجام شده نشان می دهد که با نوشیدن آب آلبالو دو بار در روز، می توانید شب ها ۹۰ دقیقه بیشتر بخوابید چرا که این میوه حاوی ملاتونین، هورمون تنظیم کننده چرخه خواب و بیداری، و اسیدهای آمینه ای است که می توانند شما را به خوابی عمیق و طبیعی فرو برند. البته اگر شب ‌ها آب گیلاس می نوشید، می توانید به آن وانیل هم اضافه کنید.

 

7. شیر داغ:

نوشیدن شیر داغ باعث آرامش و خواب راحت می شود. جالب است بدانید شیر حاوی اسید آمینه ای به نام تریپتوفان است که برای کاهش استرس ضروری است. همچنین، می توانید مقدار کمی عسل را با شیر مخلوط کنید.

شیر تریپتوفان را به مغز می رساند. تریپتوفان به سرتونین تبدیل شده و سپس، در تاریکی به ملاتونین تبدیل می شود؛ ملاتونین مسئول چرخه خواب و بیداری افراد است.

همچنین، ترکیب شیر و عسل تأثیرات آنتی اکسیدانی را افزایش می دهد.

 

8. چای سبز:

گیاه دارویی چای سبز سبب کاهش عصبانیت، اضطراب و بی خوابی شده و مصرف آن پیش از خواب توصیه می ‌شود.

 

9. دمنوش هل:

هل سیستم عصبی، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش را آرام می ‌کند. به همین دلیل، برای آرامش اعصاب و روان می توان از دمنوش آن استفاده کرد. هل برای تقویت هوش و افزایش قدرت جنسی نیز مفید است. در طب چینی، از آن برای مقابله با مشکلات معده و روده‌ استفاده می کنند.

 

10. دمنوش بادرنجبویه:

بادرنجبویه یا همان گیاه ملیسا یکی از نسخه ‌های طب سنتی برای بهبود هضم و آرامش اعصاب است. همچنین، برای تنظیم عملکرد تیروئید مفید بوده و به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان، یک ضداضطراب قوی است.