دانه زنیان یکی از گیاهان دارویی بسیار مفید است که برای درمان مشکلات معده از آن استفاده می‌ کنند. این دانه فوق ‌العاده به ‌جز درمان ناراحتی‌ های معده، خواص دیگری هم دارد.

دانه زنیان یکی از گیاهان دارویی بسیار مفید است که برای درمان مشکلات معده از آن استفاده می‌ کنند. این دانه فوق ‌العاده به ‌جز درمان ناراحتی‌ های معده، خواص دیگری هم دارد.

می ‌توانید از دانه زنیان به صورت خام یا پودر استفاده کنید یا آن را با سایر گیاهان ترکیب کرده و در رژیم غذایی خود بگنجانید. این دانه در کشورهای مختلف با نام‌ های مختلفی شناخته می ‌شود.

 

در این مقاله، به ۴۵ خاصیت زنیان اشاره شده است.

 

زنیان، رازیانه، بادیان رومی، شِوید و زیره به یک خانواده تعلق دارند.

مشخصات گیاه زنیان:

شکل: بیضی و مضرس (دندانه ‌دار)؛

اندازه: بسیار کوچک؛

رنگ: بین زرد - قهوه‌ای تا سبز - خاکستری؛

طعم: تند و تیز؛

برگ: شبیه پرهای کوچک؛

عطر و بو: قوی شبیه آویشن.

 

 

ارزش غذایی دانه‌ زنیان و روغن آن:

هر 100 گرم دانه‌ زنیان حاوی موارد زیر است:

پروتئین: 17.1 درصد؛

چربی: 21.8 درصد؛

مواد معدنی: 7.9 درصد؛

فیبر: 21.2 درصد؛

کربوهیدرات: 24.6 درصد.

همچنین، حاوی کلسیم، ویتامین ب1 و ب2، فسفر، آهن و نیاسین است.

 

دانه ‌های زنیان دارای 2.5 تا 5 درصد روغن هستند. از برگ ها و گل‌ های زنیان نیز برای استخراج روغن استفاده می‌ کنند؛ این روغن دارای 35 تا 60 درصد تیمول است. از این روغن بی ‌رنگ یا قهوه ‌ای کمرنگ به‌ عنوان میکروب‌ کش و قارچ‌ کش هم استفاده می ‌کنند.

 

 

۴۵ مشکل سلامتی که دانه زنیان به رفع آنها کمک می ‌کند:

1. اسیدی شدن دستگاه گوارش

یک قاشق غذاخوری دانه‌ زنیان را با یک قاشق غذاخوری زیره‌ سبز ترکیب کنید. هر روز، این ترکیب را با مقداری پودر زنجبیل مصرف کنید. این درمان طبیعی بهترین روش برای رفع مشکلات وخیم هاضمه است. همچنین، برای درمان اسیدیته و مشکل رفلاکس اسیدی مناسب است.

 

2. یبوست

دانه زنیان برای درمان مشکلات مربوط به هاضمه بسیار مفید است. بنابراین، برای خلاص شدن از شر یبوست به شما کمک می کند.

 

3. اختلالات کلیوی

دانه‌ زنیان برای درمان سنگ ‌های کلیه، درمان یا کاهش دردهای ناشی از اختلالات کلیوی بسیار مفید است.

 

4. آسم (تنگی نفس)

مصرف دانه‌ زنیان با آب گرم، سرماخوردگی را به ‌سرعت تسکین می ‌دهد و سرفه و مخاط را از بدن دفع می‌ کند. همچنین، برای درمان برونشیت و آسم مناسب است.

می‌ توانید دو بار در روز، از دانه‌ زنیان به‌ همراه شکر زرد استفاده کنید.

 

5. کبد و کلیه

برای درمان درد روده که در نتیجه‌ سوءهاضمه و التهاب ایجاد می ‌شود، آب زنیان بنوشید. مصرف این گیاه برای درمان عملکرد نامناسب کبد و کلیه بسیار مناسب است.

 

6. مشکلات دهان و دندان

دانه‌ زنیان سبب بهبود درد دندان می شود. برای درمان درد دندان، بوی بد دهان و پوسیدگی دندان، دهان خود را با مقداری روغن میخک، مقداری روغن زنیان و آب بشویید.

 

7. سرماخوردگی

این دانه بهترین روش طبیعی برای درمان علائم سرماخوردگی مانند انسداد بینی است. بخور زنیان در آب داغ بهترین تسکین است.

 

8. خارش، سوختگی و اگزما

دانه‌ زنیان را با آب ولرم مخلوط کنید تا به صورت خمیر دربیاید. این خمیر را به هر منطقه ‌ای از صورت یا بدن که لازم است بزنید. همچنین، می توانید منطقه‌ آسیب ‌دیده را با آب زنیان بشویید تا اثر بیشتری داشته باشد.

برای درمان تورم ناشی از سوختگی، جوش یا اگزما دانه‌ زنیان خرد‌شده را با آب لیمو ترکیب کنید؛ این ماده به از بین بردن تورم کمک می ‌کند.

 

9. خونریزی بیش ‌از حد و عادت ماهیانه‌ نامنظم

خانم ‌هایی که این مشکلات را دارند می ‌توانند آب زنیان بنوشند. شب مقداری دانه‌ زنیان را در یک ظرف پر از آب بریزید، آن‌ را از صافی رد کنید و صبح بنوشید.

 

10. مشکلات هاضمه

دانه‌ زنیان برای درمان مشکلات هاضمه مفید است. جویدن یک قاشق چای‌ خوری دانه‌ زنیان با شکر کمک می ‌کند تا از شر سوءهاضمه خلاص شوید؛ حتی می ‌توانید آن را بدون شکر مصرف کنید.

 

11. آرتریت

روغن دانه‌ زنیان برای درمان درد آرتریت بسیار مفید است. به‌ طور مرتب، مفاصل آسیب ‌دیده را با این روغن ماساژ دهید تا از درد آرتریت خلاص شوید.

 

12. اسهال

دانه‌ زنیان دارویی طبیعی برای درمان اسهال یا اسهال خونی است. یک مشت دانه‌ زنیان را در یک لیوان آب بجوشانید. اجازه دهید سرد شود و دو بار در روز آن را مصرف کنید. این یکی از روش ‌های مرسوم برای درمان سوءهاضمه و اسهال خونی است.

 

13. عفونت ‌های ویروسی

ماست را با پودر دانه‌ زنیان ترکیب کنید. این خمیر را به صورت‌ تان بزنید و اجازه دهید تا در طول شب روی صورت شما باقی بماند. این ‌کار به برطرف شدن جای جوش کمک می‌ کند. برای اثربخشی بهتر صبح ‌ها صورت ‌تان را با آب ولرم بشویید.

 

14. آنفولانزا

دانه‌ زنیان را همراه با دارچین در آب بجوشانید، از صافی رد کنید و ۴ بار در روز آن را بنوشید تا آنفولانزا برطرف شود.

 

15. دفع پشه

روغن خردل را با دانه‌ زنیان آسیاب ‌شده مخلوط کنید. تکه ‌های مقوا را به این ترکیب آغشته کنید و در گوشه‌ های خانه قرار دهید. با این ‌کار، از شر پشه ها‌ی اتاق خلاص می‌ شوید.

 

16. بی ‌اشتهایی

دانه‌ زنیان، دانه‌‌ رازیانه، پودر زنجبیل خشک ‌شده، نمک و دانه‌ زیره‌ سیاه را مخلوط و آسیاب کنید، روغن داغ را اضافه کرده و آن را با برنج پخته ‌شده ترکیب کنید. این ترکیب می‌ تواند اشتها را بیشتر کند.

 

17. هموروئید

گل ‌های خشک ‌شده انار، دانه‌ خشخاش و برگ‌ های خشک‌ شده‌ چریش یا نیم (neem) را با هم ترکیب کنید. در زمان خونریزی مقعدی دو بار در روز این مخلوط را همراه با شیر مصرف کنید. برای به حداقل رساندن این مشکل، آبدوغ را همراه با پودر دانه‌ زنیان و سنگ نمک بعد از ناهار یا شام بنوشید.

 

18. درد

دانه زنیان، دانه پیاز و دانه شنبلیله را با اسفرزه مخلوط و آسیاب کنید و هر روز صبح یک قاشق چای‌ خوری از آن را مصرف کنید. مصرف این پودر با معده خالی اثر بهتری دارد.

 

19. ناتوانی جنسی

دانه‌ زنیان را با مقداری هسته‌ تمبر هندی و کره‌ تصفیه ‌شده برشته کنید. آنها را به ‌خوبی آسیاب کرده و یک قاشق چای خوری از این مخلوط را به یک لیوان شیر و عسل اضافه کنید. این یک روش اثبات ‌شده برای کاهش ناتوانی جنسی است. برای اثربخشی بیشتر، هر شب این ترکیب را بنوشید.

 

20. شیردهی

دانه‌ زنیان را با دانه‌ رازیانه مخلوط کنید. از این ترکیب برای پا‌کسازی رحم و افزایش تولید شیر مادر استفاده می کنند. همچنین، می توانید یک قاشق چای ‌خوری دانه‌ زنیان را به ۱ لیتر آب اضافه کنید، ۵ دقیقه آن را بجوشانید و اجازه دهید تا سرد شود. برای اثربخشی بهتر، هر روز آن را مصرف کنید.

 

21. گرفتگی ‌های قاعدگی

دانه‌ زنیان اعصاب را تقویت می کند. بنابراین، می ‌تواند گرفتگی‌ های قاعدگی در زمان عادت ماهیانه را کاهش دهد. فواید دانه‌ زنیان بسیار اعجاب ‌انگیز است. برای آرامش ‌بخشی سریع، می‌ توانید روغن آن را روی ماهیچه بمالید.

 

22. مشکلات معده

3 قاشق چای ‌خوری دانه‌ زنیان را در آب لیمو خیس کرده و در سایه خشک کنید. سپس، آن را آسیاب نموده و با مقداری نمک سیاه ترکیب کنید و دو بار در روز با آب ولرم بخورید. این‌ ترکیب برای درمان بی اشتهایی، نفخ شکم و سایر مشکلات معده مفید است.

 

23. آروغ زدن

بسیاری از مشکلات مربوط به گازهای معده می ‌تواند با ترکیب زنجبیل خشک ‌شده، دانه‌ زنیان و نمک سیاه درمان شود. این ترکیب برای درمان گاز معده، سوءهاضمه و آروغ زدن مفید است. می‌ توانید این ترکیب را در آب گرم و هل حل کنید و بنوشید.

 

24. میگرن

دانه‌ های زنیان را در یک ورق کاغذ بپیچید و بو کنید. این کار برای کاهش سردردهای میگرنی مفید است. برای درمان سایر مشکلات مربوط به سر، می توانید دانه‌ های زنیان را بسوزانید و استنشاق کنید.

 

25. سلامت قلب

برای تحریک قلب، یک قاشق غذاخوری دانه‌ زنیان را با آب گرم مصرف کنید. این روش برای درمان درد قفسه سینه هم مناسب است. برای اثربخشی سریع‌ تر، می ‌توانید یک قاشق چای ‌خوری شکر زرد را با مقداری دانه‌ زنیان مخلوط کنید.

 

26. مشروبات الکلی

این گیاه برای افرادی که می ‌خواهند از اعتیاد به الکل خلاص شوند، مناسب است. جویدن روزانه‌ دانه‌ زنیان کمک می‌ کند تا میل به الکل کم شود.

 

27. تعداد اسپرم

دانه‌ زنیان را با مقداری هسته‌ تمبرهندی و کره‌ تصفیه ‌شده برشته کنید. تمام این مواد را آسیاب کرده و یک قاشق چای ‌خوری از آن را در یک لیوان شیر و عسل حل کنید. این‌ کار برای افزایش تعداد اسپرم و درمان انزال زودرس مفید است. برای اینکه نتیجه‌ بهتری بگیرید، هر شب آن را مصرف کنید.

 

28. حشره ‌کش

از دانه‌ زنیان به‌ عنوان حشره‌ کش هم استفاده می ‌شود. همچنین، استفاده از این دانه روشی مرسوم برای درمان نیش حشرات سمی است.

 

29. آشپزی

در انواع غذاهای هندی، از این دانه مفید به عنوان ادویه استفاده می کنند. از دانه زنیان می ‌توان به‌ صورت برشته ‌شده، سرخ ‌شده در روغن یا در ترکیب با سایر ادویه‌ ها استفاده کرد. همچنین، در انواع بیسکوییت، اسنک، سس، سوپ، نوشیدنی ‌های بدون الکل و ترشی به مقدار کم استفاده می‌ شود.

 

30. جوش

یکی دیگر از خواص زنیان درمان جای جوش است. پودر دانه‌ زنیان را با ماست ترکیب کنید و روی صورت خود قرار دهید. بعد از سی دقیقه، آن را با آب گرم بشویید. این روش درمانی می ‌تواند جای جوش را کمرنگ کند.

 

31. وزن

نوشیدن نصف لیوان آب و دانه‌ زنیان خیس ‌شده با معده‌ خالی به حل شدن چربی کمک می ‌کند. هر روز صبح ناشتا، یک قاشق چای ‌خوری دانه‌ زنیان میل کنید. این کار سبب می ‌شود تا در مدت یک ماه، 4 تا 5 کیلوگرم وزن کم کنید.

 

32. شب ادراری

50 گرم کنجد سیاه، 25 گرم دانه‌ زنیان و 100 گرم شکر زرد را با هم مخلوط کرده و روزی دو بار 1 قاشق چای‌ خوری از این ترکیب را مصرف کنید. این کار به درمان تکرر ادرار و شب‌ ادراری کمک می‌ کند.

 

33. گوش درد

قاشق چای‌ خوری سیر و 2 قاشق چای ‌خوری دانه‌ زنیان را در روغن کنجد سیاه حرارت دهید تا به رنگ قرمز در بیاید. اجازه دهید تا سرد شود و آن را از صافی رد کنید؛ چند قطره از آن را داخل گوش بریزید. این روش برای درمان التهاب گوش هم مناسب است.

 

34. نفخ شکم

3 قاشق غذاخوری دانه‌ زنیان را در آب لیمو خیس کنید. بعد از اینکه آن را در سایه خشک کردید، با مقداری نمک سیاه ترکیب و پودر کنید. دو بار در روز، 1 قاشق چای ‌خوری از آن را با آب گرم مخلوط کرده و مصرف کنید.

 

35. درد مفاصل

برای تسکین درد مفاصل، مارچوبه، دانه‌ زیره‌ سیاه، دانه‌ شنبلیله و دانه زنیان را با هم مخلوط کرده و پودر کنید. هر روز صبح، نصف قاشق چای‌ خوری از آن را بخورید.

 

36. سفید شدن مو

2 تا 3 عدد برگ کاری (زردچوبه هندی)، 2 عدد کشمش، سرانگشت دانه‌‌ زنیان را در یک فنجان آب بریزید و بپزید. در صورت لزوم، برای طعم بهتر کمی شکر به آن اضافه کنید. روزی یک لیوان از این مخلوط را بنوشید. این روش سفید شدن مو را متوقف می ‌کند.

 

37. کولیت

1 قاشق چای‌ خوری دانه زنیان و و نصف قاشق چای‌ خوری دانه رازیانه را در نیم ‌لیتر آب بجوشانید و به‌ مدت 5 دقیقه روی شعله‌ متوسط قرار دهید. سپس، اجازه دهید سرد شود و آن را از صافی رد کنید. روزانه بعد از هر وعده‌ غذایی، یک فنجان از این مخلوط را بنوشید.

 

38. دیابت

مقداری برگ نیم (neem) را در سایه خشک کنید. آن را پودر کرده و در یک شیشه نگه دارید. هر شب یک قاشق چای‌ خوری از پودر را با نصف قاشق چای ‌خوری پودر دانه‌ زیره و پودر دانه‌ زنیان در شیر داغ مخلوط کنید. به‌ مدت 30 روز آن را مصرف کنید.

 

39. از کار افتادگی

خیس کردن دانه‌ زنیان در آب و مصرف روزانه‌ آن می‌ تواند به درمان از کار افتادگی و لرزش کمک کند.

 

40. چشم

یک مشت دانه‌ زنیان را در آب بجوشانید. با این آب چشم ‌تان را بشویید تا تمیز شود.

 

41. مشکل شنوایی

در زمان قدیم از دانه‌ زنیان برای درمان مشکلات شنوایی استفاده می‌ کردند. چند قطره از روغن دانه‌ زنیان را در گوش ‌تان بریزید تا از این وضعیت خلاص شوید.

 

42. سموم بدن

مصرف چای دانه‌ زنیان می ‌تواند به پاکسازی سموم بدن کمک کند. به‌ همین‌ دلیل، می ‌تواند بسیاری از مشکلات و بیماری های پوستی را کاهش دهد. این کار به تصفیه‌ خون و بهبود جریان خون در بدن کمک می‌ کند.

 

43. سنگ مثانه

برای از بین بردن سنگ مثانه، روزی 6 گرم دانه‌ زنیان مصرف کنید.

 

44. منوراژی (خونریزی زیاد قاعدگی)

25 گرم دانه‌ زنیان را یک شب کامل در آب خیس کنید. سپس، آن را آسیاب کرده و صبح بنوشید.

 

45. کهیر

1 گرم دانه‌ زنیان را با 3 گرم شکر زرد مصرف کنید. این روش درمانی برای کهیر مفید است.

 

 

نکاتی در مورد نگهداری و مصرف دانه‌ زنیان:

- دانه‌ زنیان را در بطری هایی با درب محکم در جای خشک و خنک، دور از رطوبت و نور مستقیم آفتاب، نگه دارید.

- دانه‌ زنیان را نمی ‌توان برای مدت طولانی نگه داشت.

- از مصرف بیش ‌از ‌اندازه‌ این دانه خودداری کنید. مصرف زیاد در بعضی از افراد می ‌تواند سبب تهوع، استفراغ، تحریک پوستی، حساسیت و سردرد شود.

- مصرف مناسب دانه‌ زنیان اثر جانبی ندارد.

- افراد دارای مشکلات کبدی و اسیدیته بالا باید از مصرف دانه زنیان خودداری کنند.