رازیانه گیاهی با طعم شیرین و طبع گرم است که با نام سونف نیز شناخته می شود. اغلب به عنوان خوشبوکننده دهان، مخلوط با سایر ادویه ها، در ادویه کاری، سالاد و دسرها از آن استفاده می کنند. این گیاه می تواند به کاهش وزن کمک کند. به طور کلی، می گویند که نوشیدن منظم و شبانه دمنوش رازیانه باعث کاهش وزن چشمگیری می شود. دانه های رازیانه به هضم و متابولیسم کمک کرده و به همین دلیل، باعث جذب بهتر مواد مغذی موجود در غذاها شده و به شما احساس سیری می دهند.

رازیانه گیاهی با طعم شیرین و طبع گرم است که با نام سونف نیز شناخته می شود. اغلب به عنوان خوشبوکننده دهان، مخلوط با سایر ادویه ها، در ادویه کاری، سالاد و دسرها از آن استفاده می کنند.

این گیاه می تواند به کاهش وزن کمک کند. به طور کلی، می گویند که نوشیدن منظم و شبانه دمنوش رازیانه باعث کاهش وزن چشمگیری می شود. دانه های رازیانه به هضم و متابولیسم کمک کرده و به همین دلیل، باعث جذب بهتر مواد مغذی موجود در غذاها شده و به شما احساس سیری می دهند.

همچنین، دانه های رازیانه به بهبود احتباس مایعات به ویژه برای زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی کمک می کنند. دمنوش رازیانه را برای پاکسازی روده نیز به کار می برند و برای افرادی که از یبوست رنج می برند مؤثر است.

 

خواص؛ دمنوش رازیانه چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

 

1. افزایش متابولیسم بدن

انرژی مورد نیاز سلول های ما از طریق متابولیسم تأمین می شود. با تقویت و تسریع این فرآیند، سلول ها با سرعت بیشتری کالری هایی که مصرف می کنیم را استفاده می کنند؛ همین امر به ما انرژی داده و به چربی سوزی کمک می کند.

دمنوش رازیانه به شروع متابولیسم کمک می کند، به ویژه اگر صبح ها به صورت ناشتا مصرف شود.

 

2. تحریک ملاتونین

ملاتونین هورمونی در مغز و مسئول خواب است. طبق مطالعات انجام شده، خواب خوب راهی کارآمد برای کاهش وزن و حفظ وزن مناسب است.

 

3. سرکوب گرسنگی

رازیانه سرشار از فیبر غذایی است و مانع از احساس گرسنگی می شود. علاوه بر این، دانه های رازیانه به دلیل اثر ضداسپاسمی که دارند، به شل شدن عضلات معده که تمایل به انقباض دارند کمک می کنند.

 

4. سم زدای طبیعی

دمنوش رازیانه با شروع متابولیسم، به سم زدایی بدن کمک می کند. متابولسیم و هضم صحیح کلید کاهش وزن هستند.

 

5. کمک به تصفیه خون

دمنوش رازیانه به حذف بقایای اسید اوریک در خون کمک می کند و باعث تجزیه اسیدهای معده می شود تا از تجمع چربی اضافی در کبد جلوگیری کند.

 

طرز تهیه دمنوش رازیانه برای کاهش وزن:

 

1. دمنوش رازیانه با لیمو

افزودن آب لیمو به دمنوش، به افزایش خاصیت لاغری آن کمک می کند.

 

مواد لازم:

آب - یک فنجان (250 میلی لیتر)

عسل - یک قاشق غذاخوری (25 گرم)

دانه رازیانه - یک قاشق چایخوری (5 گرم)

آب نصف لیمو

 

طرز تهیه:

آب و دانه های رازیانه را درون قوری ریخته و روی حرارت بگذارید تا بجوشد. وقتی به جوش آمد، حرارت را کم کنید و اجاره دهید 10 دقیقه دم بکشد. سپس، آن را از روی حرارت بردارید و از صافی رد کنید. پس از اضافه کردن عسل و آب لیمو، آن را میل کنید.

این دمنوش را با معده خالی و حداقل 3 بار در هفته بنوشید.

 

2. رازیانه و آب

 

مواد لازم:

دانه رازیانه - یک قاشق چایخوری

آب - یک لیوان

 

طرز تهیه:

دانه های رازیانه را در یک لیوان آب بریزید، یک شب صبر کنید و سپس، صبح ناشتا آن را بنوشید.

 

3. دمنوش رازیانه

روش سنتی مصرف رازیانه برای کاهش وزن، همین دمنوش است. با توجه به خواص فوق، می توانید درصورتی که سوءهاضمه یا درد معده دارید هم این دمنوش را بنوشید.

 

مواد لازم:

دانه رازیانه - یک قاشق چایخوری

آب - یک فنجان

 

طرز تهیه:

آب را بجوشانید. دانه ها را در لیوانی ریخته و آب جوش را روی آنها بریزید. روی لیوان را بپوشانید و 10 دقیقه صبر کنید. سپس، این نوشیدنی را از صافی رد کرده و بنوشید.

یک فنجان از این دمنوش را قبل از هر وعده غذایی بنوشید.

 

* اگر به دنبال کاهش وزن هستید، بد نیست که روز خود را با نوشیدن دمنوش رازیانه شروع کنید تا سالم و در عین حال فعال بمانید.