اگرچه زیره یکی از گیاهان معطر است که به عنوان ادویه بسیار مورد استفاده قرار می ‌گیرد، اما کمتر کسی از خواص دارویی آن آگاهی دارد. یکی از روش‌ های مصرف این گیاه، نوشیدن آب آن است. از گذشته ‌های دور، مردم برای کاهش وزن از این نوشیدنی بهره می ‌بردند. در کنار کاهش وزن، آب زیره می ‌تواند روند سم زدایی بدن را بهبود بخشد، سیستم ایمنی را تقویت کند، به هضم غذا و داشتن خوابی آرام و دلنشین کمک کند.

اگرچه زیره یکی از گیاهان معطر است که به عنوان ادویه بسیار مورد استفاده قرار می ‌گیرد، اما کمتر کسی از خواص دارویی آن آگاهی دارد. یکی از روش‌ های مصرف این گیاه، نوشیدن آب آن است. از گذشته ‌های دور، مردم برای کاهش وزن از این نوشیدنی بهره می ‌بردند. در کنار کاهش وزن، آب زیره می ‌تواند روند سم زدایی بدن را بهبود بخشد، سیستم ایمنی را تقویت کند، به هضم غذا و داشتن خوابی آرام و دلنشین کمک کند.

برای تهیه این نوشیدنی، لازم است دانه ‌های زیره را به مدت یک شبانه روز در آب خیس کنید.

 

تحقیقات نشان داده اند که یکی از ترکیبات موجود در زیره به نام کومین آلدهید، می ‌تواند باعث تحریک ترشح اسید معده و بهبود روند هضم غذا شود. همچنین، این ماده باعث تقویت عملکرد دستگاه گوارش می ‌شود.

یافته ‌های پژوهشگران نشان می‌ دهد مصرف زیره به مدت دو هفته، می ‌تواند باعث بهبود سندرم روده تحریک پذیر شود؛ این موضوع می‌ تواند در روند کاهش وزن نیز مؤثر باشد. همچنین، زیره سطح متابولیسم (سوخت و ساز بدن) را بالا برده و به کاهش وزن کمک می ‌کند.

 

زیره باعث افزایش سم زدایی بدن می شود و به کبد و کلیه ‌ها در روند سم زدایی کمک می کند؛ تحقیقات نشان داده اند ترکیبات موجود در زیره مانع از آسیب رسیدن به کبد موش ‌های آزمایشگاهی در روند سم زدایی شده است.

 

محققان می ‌گویند آنتی اکسیدان‌ های موجود در زیره سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. برخی از ترکیبات موجود در آب زیره خوابی آرام را برای فرد به ارمغان می آورند. داشتن یک خواب آرام خود در روند کاهش وزن تأثیرگذار است. داشتن خواب مناسب به بالا نگه داشتن سطح انرژی بدن و مبارزه با خستگی و بی حالی کمک می‌ کند و همین موضوع باعث می ‌شود فرد بتواند فعالیت ‌ جسمانی بیشتری داشته باشد.