دارچین از پوسته داخلی درخت دارچین تهیه می شود. هنگام خشک شدن، به دور خود می پیچد و به صورت چوب‌ های دارچین رول شده در می آید؛ این رول ها را می توان در آب جوش ریخت و یا آنها را پودر کرد.

دارچین از پوسته داخلی درخت دارچین تهیه می شود. هنگام خشک شدن، به دور خود می پیچد و به صورت چوب‌ های دارچین رول شده در می آید؛ این رول ها را می توان در آب جوش ریخت و یا آنها را پودر کرد. از چوب یا پودر دارچین برای تهیه چای دارچین استفاده می کنند. این چای سرشار از ترکیبات مفیدی است که خواص فراوانی دارند؛ مانند کمک به کاهش وزن، بهبود سلامت قلب، کاهش گرفتگی قاعدگی، کاهش التهاب و قند خون.

 

چوب دارچین

 

1. چای دارچین سرشار از آنتی اکسیدان است:

این چای حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان به خصوص آنتی اکسیدان های پلی فنول است. آنتی اکسیدان ها ترکیبات مفیدی هستند که به سلامتی شما کمک می کنند. آنتی اکسیدان ها با اکسیداسیون ناشی از رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که به سلول های شما آسیب می رسانند و منجر به بیماری هایی مانند دیابت، سرطان و بیماری های قلبی می شوند.

مطالعات نشان می دهند که مصرف چای دارچین می تواند ظرفیت آنتی اکسیدانی کل را افزایش دهد؛ این یک اندازه گیری از میزان رادیکال های آزادی است که بدن شما قادر به مقابله با آنها است.

 

2. این چای التهاب را کاهش داده و احتمالاً سلامت قلب را بهبود می بخشد:

براساس مطالعات صورت گرفته، ترکیبات موجود در دارچین التهاب را کاهش می دهند؛ این برای بدن شما بسیار مفید است زیرا التهاب ریشه بسیاری از بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی است.

همچنین، مطالعات نشان می دهند که دارچین ممکن است فشار خون را کاهش دهد. علاوه بر این، مصرف چای دارچین میزان کلسترول، تری گلیسرید و کلسترول بد را نیز کاهش داده و سطح کلسترول خوب را افزایش می دهد. بنابراین، دارچین از طریق از بین بردن کلسترول اضافی در رگ های خونی، به بهبود سلامت قلب شما کمک می کند.

تحقیقات نشان می دهند مصرف حداقل 120 میلی گرم دارچین در روز، ممکن است این فواید را به بدن شما ارائه دهد. دارچین سنا حاوی مقدار زیادی کومارین طبیعی است؛ کومارین ترکیبی است که به جلوگیری از تنگ شدن رگ های خونی و محافظت در برابر لخته های خونی کمک می کند.

با این حال، لازم است در مصرف دارچین حد اعتدال را رعایت کنید. زیرا مصرف بیش از حد کومارین ممکن است عملکرد کبد را کاهش داده و خطر خونریزی را افزایش دهد.

 

3. چای دارچین می تواند به کاهش قند خون کمک کند:

دارچین می تواند با کاهش سطح قند خون، اثرات ضددیابتی قدرتمندی ایجاد کند. این ادویه با روشی مشابه انسولین، قند را از خون شما به داخل بافت ها هدایت می کند. علاوه بر این، ترکیبات موجود در دارچین ممکن است با کاهش مقاومت به انسولین، سطح قند خون را کاهش دهند. در نتیجه، اثربخشی انسولین را افزایش می دهند.

دارچین همچنین می تواند به کند شدن شکست کربوهیدرات ها در روده کمک کند؛ این عامل از افزایش پیک های قند خون پس از غذا جلوگیری می کند.

 

4. نوشیدن این چای ممکن است سبب کاهش وزن شود:

چای دارچین برای کمک به کاهش وزن نیز مورد توجه قرار گرفته است. مطالعات متعدد نشان می ‌دهند که مصرف دارچین با کاهش چربی یا کاهش سایز دور کمر ارتباط دارد. افرادی که به مدت 12 هفته، روزانه 10 گرم پودر دارچین مصرف می کنند، 7 درصد چربی بدن خود را از دست می دهند.

 

5. چای دارچین با باکتری ها و قارچ ها مبارزه می کند:

دارچین ضدباکتری و ضدقارچ است. آزمایشات نشان می‌ دهند که سینامالدئید، عنصر اصلی فعال دارچین، از رشد باکتری های مختلف، قارچ ها و کپک ها از جمله باکتری های رایج استافیلوکوکوس و سالمونلا جلوگیری می کند؛ این باکتری ها می توانند باعث بیماری شوند. علاوه بر این، خاصیت ضدباکتریایی دارچین ممکن است به کاهش بوی بد دهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز کمک کند.

 

6. این چای ممکن است گرفتگی قاعدگی و سایر علائم سندروم پیش از قاعدگی را کاهش دهد:

چای دارچین ممکن است به رفع برخی از اختلالات قاعدگی مانند سندروم پیش از قاعدگی و دیسمنوره (درد قاعدگی) کمک کند. مطالعات نشان می دهند میزان درد افرادی که در 3 روز اول قاعدگی، روزانه 3 گرم دارچین مصرف کرده ‌اند، کاهش یافته است. همچنین، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد دارچین می تواند خونریزی قاعدگی، استفراغ و شدت تهوع را کاهش دهد.

 

شما می‌توانید به راحتی در رژیم غذایی خود از چای دارچین استفاده کنید.

تهیه این چای و استفاده از آن در رژیم غذایی، بسیار آسان است. شما می توانید آن را به صورت گرم بنوشید و یا آن را خنک کنید تا چای یخ زده خانگی تهیه کنید. ساده ترین روش برای تهیه این نوشیدنی، اضافه کردن یک قاشق چایخوری دارچین به یک فنجان آب جوش است.

چای دارچین به طور طبیعی فاقد کافئین است. پس، می ‌توانید در طول روز از نوشیدن آن لذت ببرید.

اگر می خواهید قند خون خود را کاهش دهید، مصرف آن با وعده های غذایی بسیار مؤثر است. البته اگر داروی کاهش دهنده قند خون مصرف می کنید، بهتر است قبل از اضافه کردن چای دارچین به رژیم غذایی خود، با پزشک مشورت کنید.