استرس و عصبانیت جز عواملی هستند که رادیکال‌های آزاد را فعال کرده و به جان بدن می‌اندازند. پس لازم است هر طوری شده آرامش را به بدن بازگرداند. گیاه بادرنجبویه یکی از آن گیاهان آرام‌بخش است که روی سیستم عصبی تأثیر گذاشته و باعث آرامش می‌شود.

 

بادرنجبویه چیست

یکی از این گیاهان بسیار مفید و درمانی بادرنجبویه است که خواص فراوان آن بر سلامت قلب، بیماری‌های کبد و دیابت غیرقابل انکار است. در این مطلب شما را با خواص بادرنجبویه برای سلامتی و کمک به کنترل بیماری‌ها آشنا می‌کنیم، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا با عوارض احتمالی دمنوش بادرنجبویه هم آشنا شوید و مطمئن شوید مصرف آن برای شما بی‌ضرر است.

نام علمی این گیاه ملیسا (Melissa officinalis) به‌معنای زنبورعسل است که ریشه‌ی یونانی دارد. ازآنجایی‌که زنبورعسل به گل‌های سفید و کوچک این گیاه علاقه‌ی زیادی دارد، این اسم کاملا مناسب به‌نظر می رسد. بادرنجبویه از خانواده‌ی نعناع است. به‌سرعت رشد می‌کند و در اصل بومیِ مناطق جنوب اروپا، نواحی مختلف خاورمیانه و آسیای مرکزی است. بااین‌حال، هم‌اکنون در آمریکا و بسیاری از نقاط جهان نیز کشت می‌شود.

گیاه بادرنجبویه

خواص عرق بادرنجبویه

- آرام کردن درد معده با منشاء عصبی

- رفع احساس چنگ زدگی در معده

- کاهش تپش قلب

- بهبود سردردهای یک طرفه

- رفع سرگیجه

- آرام کردن اعصاب

- رفع بی‌خوابی

- آرام کردن درد عصبی دندان

- رفع تندخویی به ویژه در زنان و دختران

- بالابرنده فشار خون

- خونساز

- مقوی مغز، ضد وزوز کردن گوش، خواب آور

- نشاط آور

- صدای گوش را از بین می برد

- ضد درد مفاصل

- ضد خستگی های روحی

- تسکین سردرد های عصبی

- درمان دل پیچه و اسهال

- برونشیت و تشنج

- ضد قولنج

- آسم و سرفه

- رفع تبخال

- لرزش دست

خواص گیاه بادرنجبویه

طبع بادرنجبویه

طبیعت گیاه بادرنجبویه گرم است.

 

فواید دم نوش بادرنجبویه:

دم نوش بادرنجبویه اثر آرامبخشی دارد و میتواند مشکل بی خوابی را از بین ببرد. مصرف دم نوش بادرنجبویه سوءهاضمه را از بین می برد. دم نوش این گیاه برای زخم ها و خراشیدگی های پوستی به کار می رود. این گیاه دارای موادی است که با ویروس ها بر روی پوست مبارزه می کند.
دم نوش بادرنجبویه ویژگی های آنتی اکسیدانی دارد که از آسیب به سلول ها جلوگیری می کند. این دم نوش مانع از بی حسی شده و آرامش ذهنی را به ارمغان می آورد.
از این گیاه در صنعت خوراکی به علت خاصیت تسکین بخش خود استفاده می شود. این گیاه بر روی مقاومت انسولین تاثیر افزایشی دارد و قند خون را تنظیم می کند.

خواص و فواید گیاه بادرنجبویه